Zespół Szkół w Czchowie       tel/fax 14 6843230   14 6636506       zespolszkol187@op.pl

Największym wrogiem klimatu jest CO2. Jego nadmierna emisja powoduje globalne ocieplenie. Jednak, nie tylko fabryki i samochody emitują CO2, robi to każdy z nas!

Fakt ten stał się inspiracją dla uczniów ZS w Czchowie i LO w Brzesku do przeprowadzenia działań ekologicznych mających na celu wzrost świadomości ekologicznej i zmianę niekorzystnych nawyków uczniów i społeczności lokalnej wpływających na degradację środowiska.

W ramach realizacji projektu „Młodzi dla Klimatu!” realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne Iskierka Nadziei w Czchowie a współfinansowanego przez Powiat Brzeski uczniowie szkół przygotowywali i prowadzili dla społeczności szkolnych zajęcia dotyczące śladu węglowego i sposobów jego ograniczenia, przygotowali ulotki edukacyjne, które wraz z nasionami na łąki kwietne i sadzonkami roślin rozdawali mieszkańcom Brzeska i Czchowa. Na terenach szkół posadzono także rośliny ozdobne, które mają przyciągać miododajne pszczoły. Najbardziej zaangażowana w działania grupa uczniów odbyła także wycieczkę do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ogród zachwycił wszystkich różnorodnością roślin klimatu śródziemnomorskiego, jak również naszego środowiska. Arboretum z wiekowym okazem Dęba Jagiellońskiego mającego ok 300 lat i mierzącym w obwodzie ponad 6 metrów oraz innym drzewostanem złożonym między innymi z orzechów szarych, buków, klonów, miłorzębu japońskiego, szklarnie oraz palmiarnia zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. Po wakacjach nabyte umiejętności i wiedzę uczniowie będą wykorzystywać do innych działań proekologicznych w swoich szkołach.

Piękna pogoda zachęcała do spacerów alejami wypełnionymi różnorodnością kwiatów, krzewów i drzew. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia i poznania rzadko spotykanych gatunków roślin. Celem wycieczki był bliski kontakt z otaczającą przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno, a przede wszystkim potrzebę jej ochrony.

 

  • MEN
  • Kuratorium
  • BIP
  • OKE
  • Chmura Edukacyjna
  • Facebook