Zespół Szkół w Czchowie       tel/fax 14 6843230   14 6636506       zespolszkol187@op.pl

Trwa rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, związany z 100. rocznicą urodzin poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny – „Baczyński bez filtra”.

W konkursie chodzi o to, aby w setną rocznicę urodzin Baczyńskiego opowiedzieć o tym, kim jest dla Ciebie poeta i jak rozumiesz jego poezję. Co w niej odnajdujesz, jakie doświadczenia Ci się przypominają, jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie. Dzięki zdjęciom możesz pokazać, jak rozumiesz jego poezję, jak odbierasz świat.

Konkurs polega na interpretacji twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór   poety. Należy wybrać jeden z ok 500 wierszy Baczyńskiego i zilustrować go zdjęciem. Zdjęcia mogą przedstawiać: portret, martwą naturę, mogą mieć formę reporterską. Można do tego celu wykorzystać np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny.

Prace należy przesłać lub dostarczyć do biblioteki w formie elektronicznej do 10 grudnia 2021 roku. Najlepsze prace zostaną przesłane na ogólnopolski konkurs, dla zwycięzców i laureatów konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody :

  • I miejsce– profesjonalna lustrzanka i voucher na kurs fotografii profesjonalnej,
  • II miejsce – dron (do wartości ok. 2000 zł),
  • III miejsce – bon na książki w wysokości 500 zł.
  • Wyróżnienie – do 2 osób w każdej kategorii – bon na książki w wysokości 100 zł.

Jeżeli jesteś zainteresowany udziałem w konkursie to w bibliotece szkolnej uzyskasz dokładne informacje  i pomoc w realizacji prac konkursowych.

 

Parę słów o Baczyńskim

Krzysztof Kamil Baczyński, zginął w wieku 23 lat w 4 dniu powstania warszawskiego 1944r. Wydaje się że to postać odległa  od naszego codziennego życia i problemów. Ale czy na pewno? A może za wizerunkiem ze szkolnych podręczników kryje się zwykły młody chłopak? Wiersze poety ukazują wrażliwego  człowieka, borykającego się z   wchodzeniem w dorosłość? To  ktoś, kto nie lubi szkoły, boi się przemijania, zakochuje się, lubi wygłupiać, a książki woli czytać dla siebie, a nie na zaliczenie klasówki? Choć między nami a nim, minęła cała epoka, to wcale tak wiele się nie zmieniło. To, co było dla niego ważne, o czym myślał i czego się obawiał, może mieć znaczenie tak samo dzisiaj. Pokolenie Baczyńskiego musiało dorastać w dziwnych czasach. Czasach niepewnej przyszłości, wielkich podziałów politycznych i samotności. Niepokojów, których finałem była II wojna światowa. Dziś wielu młodych ludzi również martwi się o przyszłość. Mają wrażenie, że ich młodość jest zabierana przez pandemię, obawiają się zmian klimatycznych, czują, że przyszło im dorastać w “niespokojnej” epoce. Często nie mogą odnaleźć się w społecznych konfliktach, nieraz czują się niewysłuchani albo lekceważeni. Ale przecież to pokolenie, podobnie jak Pokolenie Kolumbów - pokolenie Baczyńskiego  chce mówić własnym głosem. Temu służy konkurs – wyrażeniu siebie.

Kto wie, czy dziś Baczyński ze swoją wrażliwością, nie tworzyłby na Instagramie, YouTube albo innych serwisach społecznościowych. 

W setną rocznicę urodzin Baczyńskiego opowiedz  o tym, kim jest dla Ciebie i jak rozumiesz jego poezję. Co w niej odnajdujesz, jakie doświadczenia Ci się przypominają, jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie. Dzięki zdjęciom i filmom możesz pokazać, jak rozumiesz jego poezję, jak odbierasz świat. 

Weź udział w konkursie. Do 10 grudnia czekamy na Twoje prace.

Zapraszamy do udziału!

  • MEN
  • Kuratorium
  • BIP
  • OKE
  • Chmura Edukacyjna
  • Facebook