Do wakacji pozostało dni.
Do matury pozostało dni.
Dziś jest:
2018-08-21    
Menu: Menu główne >> Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży

Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

 

Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży

 

Projekt wymiany polsko – niemieckiej przy wsparciu finansowym PNWM został zrealizowany. Uczniowie naszej szkoły: Batorska Ania, Łagosz Joanna, Strojny Aleksandra, Michalczyk Katarzyna, Kuśnierz Justyna, Orzechowska Marlena, Baczewska Nicole, Gnyla Klaudia i Gurgul Karolina gościli w swoich domach przez kilka dni koleżanki i kolegów z niemieckiego gimnazjum w Neuhaus am Rennweg(Turyngia). Dołożyli wszelkich starań by jak najlepiej przyjąć swoich sąsiadów, traktowali ich jak własne rodzeństwo, komentowała jedna z naszych uczennic. Opiekunowie grupy niemieckiej wielokrotnie dziękowali za to wspaniałe, serdeczne przyjęcie.
Inauguracją spotkania był występ gimnastyczny grupy niemieckiej pod opieką pana Wolfganga Leipolda Büttner, byłego trenera skoczków narciarskich, obecnie nauczyciela wychowania fizycznego tamtejszej szkoły.
Następni młodzież polska i niemiecka integrowała się uczestnicząc w turniejach sprawnościowych, grach zespołowych oraz wiele przyjemności sprawiła im wspólna nauka tańców angielskiego i belgijskiego. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas wieczornej, uroczystej biesiady.
Wraz z grupą Comenius młodzi Niemcy zwiedzili Kraków, Brzesko, Czchów oraz Tropie, zobaczyli z bliska naszą szkołę, degustowali potrawy kuchni międzynarodowej, poznali naszych uczniów, którzy wykazali się otwartością, troską i przyjaźnią .
Zwieńczeniem spotkania był wyjazd do Zakopanego, gdzie z Gubałówki podziwiali panoramę Tatr, przeszli Krupówkami a na koniec udali się pod Wielką Krokiew, co dla niektórych było dużym wydarzeniem. Trzy Niemki uczestniczki wymiany trenują aktualnie skoki narciarskie odnosząc spore sukcesy. Na nocleg grupa wróciła do Czchowa.
Spotkanie zakończyło się rankiem następnego dnia. Przy pożegnaniu opiekunowie grupy niemieckiej wyrazili swoją wdzięczność za polską gościnę, popłynęły też łzy.

 

Podziękowania za pełne poświęcenia zaangażowanie należą się rodzicom, nauczycielom i uczniom.
Liczymy, że uda nam się kontynuować tę współpracę.

 

Galeria
 

 

 

Zadaniem PNWM jest wspieranie wzajemnego poznania oraz ścisłego współdziałania młodych Polaków i Niemców. Z tego względu PNWM wspiera różnorodne formy wymiany młodzieży, przyznając świadczenia finansowe na częściową realizację projektów.

W roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół w Czchowie nawiązał współpracę z PNWM.
 

Przyznano nam dotację pieniężną w wysokości 2.943,00 zł, którą przeznaczymy na realizację projektu, w ramach którego będziemy gościć u nas młodzież z Niemiec. W okresie od 26.03. do 30.03.2011r. 15 uczniów z Staatliches Gymnasium am Rennweg (Thüringen ) – grupa sportowa, zaprezentuje nam swoje umiejętności gimnastyczne. My natomiast oprowadzimy gości po szkole, przybliżymy nasz system kształcenia ogólnego i zawodowego, pokażemy bazę dydaktyczną, zaprezentujemy dorobek kół zainteresowań i wprowadzimy w codzienny szkolny klimat. Będzie też czas na wspólne zajęcia sportowe, biesiadę z degustacją regionalnych potraw. Zaprosimy gości do naszych domów. Zwiedzimy razem Kraków, Brzesko oraz Czchów, zapoznamy z ich historią, kulturą i walorami turystycznymi. Zwieńczeniem spotkania będzie wyjazd w polskie Tatry i zwiedzanie Zakopanego. W przyszłości planujemy kontynuować współpracę z tamtejszą młodzieżą, by zacieśniać stosunki polsko – niemieckie i na trwałe prowadzić wymianę młodzieży między szkołami.