Do wakacji pozostało dni.
Do matury pozostało dni.
Dziś jest:
2019-06-27    

Naukowe zajęcia weekendowe na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie


 

Naukowe zajęcia weekendowe na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie 5-6-7 kwietnia 2019

Dnia 5 kwietnia 2019 przyjechaliśmy do Krakowa w godzinach wieczornych. Zakwaterowaliśmy się w hotelu Feliks znajdującym się na osiedlu „Złotej Jesieni”.

Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w pierwszych zajęciach dotyczących mikrobiologii prowadzonych przez panią dr hab. Ewelinę Węsierską. Temat tych zajęć brzmiał „Ujawnianie niewidek”. Po krótkiej przerwie mieliśmy możliwość udziału w kolejnych wykładach prowadzonych przez dr inż. Daniela Żmudzińskiego, który w ciekawy sposób przedstawił nam informacje o pH w produktach żywnościowych i sposobach jego sprawdzania.. całe zajęcia przebiegały pod przewodnim pytaniem „Jak kwaśne jest jabłko?” Również tego samego dnia mieliśmy wykład przez dwie panie dietetyk na temat zdrowego sposobu odżywiania.

Dnia 7 kwietnia 2019 uczestniczyliśmy w dwóch ostatnich warsztatach przeprowadzonych przez panią dr inż. Paulinę Pająk oraz dr Joannę Sobolewską-Zielińską. Na zajęciach przeprowadzonych pod hasłem „Co wiesz o swoich ulubionych napojach?” i „Co wiesz o swoich ulubionych przekąskach?” dowiedzieliśmy się, ile cukru zawierają popularne napoje oraz metodą sensoryczną 5-punktową odróżnialiśmy oryginalne napoje i soki od ich zamienników i „podróbek”. Dowiedzieliśmy się również, jak zbadać, ile soli zawierają popularne przekąski.

Całość podsumowaliśmy uroczystym wręczeniem certyfikatów i nagród dla najbardziej aktywnych uczestników.

Ziutka Marecik

PS. Najbardziej aktywnymi uczniami z naszej szkoły byli: Józefa Marecik, Natalia Wąs i Mateusz Fielek. Uczniowie otrzymali wyróżnienia i nagrody od Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

KS