Do wakacji pozostało dni.
Do matury pozostało dni.
Dziś jest:
2019-03-21    

Co zapamiętamy z naszego wyjazdu?


 Na pewno zapamiętamy towarzyszący nam niepokój: jak to wszystko będzie wyglądało, czy nie będziemy żałować naszej decyzji dotyczącej wyjazdu. Teraz po dwóch tygodniach możemy stwierdzić, że bardzo dobrze wybraliśmy. Odnaleźliśmy się w miejscach pracy i idzie nam to całkiem dobrze, a ile poznaliśmy ciekawych miejsc . Można powiedzieć, że opanowaliśmy Berlin. Umiemy się świetnie poruszać komunikacją miejską i korzystać z planu miasta, a to jest bardzo ważne w tak wielkim mieście.  Bez problemu dojedziemy w każdy zakątek miasta,  tym bardziej że posiadamy bilety uprawniające do poruszania się  we wszystkich strefach Berlina. Najbardziej lubimy korzystać z S-Bahn   i U- Bahn,  ale korzystamy również z autobusów i tramwajów.

 Innym ważnym miejscem to Alexanderplatz, czyli plac Aleksandra, centralny węzeł komunikacyjny we wschodniej części Berlina, w dzielnicy Mitte. Znajdują się tam  liczne domy towarowe i sklepy i oczywiście słynny   Primark, gdzie za niewielkie pieniądze można kupić różne ciekawe rzeczy, a szczególnie odzież.  Znajdują się tam:  Fontanna Przyjaźni,   Zegar Światowy Urania  prezentujący 24 strefy czasowe, fontanna Neptuna oraz wieża telewizyjna , która jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Berlina.  Mierzy 368 metrów. W kuli położonej na wysokości ok. 203 metrów znajduje się taras widokowy, a kilka metrów nad nim położona jest obrotowa platforma z restauracją. Przy dobrej pogodzie można stąd zobaczyć m.in. budynek niemieckiego parlamentu (Reichstagu), Bramę Brandenburską, Stadion Olimpijski, Wyspę Muzeów (Museumsinsel) oraz Plac Poczdamski  (Potsdamer Platz).

Inne poznane miejsca to:

 Brama Brandenburska - najbardziej znany symbol Berlina. Została wzniesiona w latach 1788-1791 według projektu Carla Gottharda Langhansa na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. 12 kolumn doryckich (po 6 z każdej strony) tworzy 5 monumemtalnych przejść. Na górze umieszczono rzeźbę 4-konnej kwadrygi, prowadzonej przez rzymską boginię zwycięstwa - Viktorię. Konstrukcja jest wzorowana na greckiej monumentalnej bramie zwanej Propyleje, znajdującej się na Akropolu.

Obecnie zabytek jest magnesem przyciągającym turystów oraz miejscem spotkań Berlińczyków. To tutaj odbywają się najważniejsze uroczystości, imprezy masowe, koncerty czy demonstracje polityczne. Również tutaj obchodzi się najhuczniejszego sylwestra w całym mieście.

Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu, jeden z symboli Berlina.

•Wysokość (z kopułą): 54 m

•Powierzchnia użytkowa: 13 290 m²

•Odwiedzających (maks.): 8000 osób/dziennie

•Posłów: 620

•Średnica kopuły: 40 m

Checkpoint Charlie to miejsce, gdzie mieściło się przejście graniczne pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnim.

Obecnie Checkpoint Charlie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów – można tu zrobić sobie zdjęcie z ludźmi przebranymi za żołnierzy NRD, ZSRR czy USA.

                Sony Center  kompleks budynków wykonanych przez firmę Sony na Potsdamer Platz w Berlinie.

Wspaniałą  atrakcją był wyjazd na Wyspę Tropikalną -  największą w Europie tropikalną krainę.  Tyle przyjemności co tam  nas spotkało to trudno opisać. Temperatura 30 stopni, bardzo ciepła woda, zjeżdżalnie , jacuzzi, wspaniała roślinność itp.

Natomiast bardzo smaczną niespodzianką na koniec drugiego tygodnia po zakończonym kursie językowym był  ugotowany przez nasze opiekunki  wspaniały rosół z makaronem. Poczuliśmy się jak w domu w niedzielę.  Serdecznie pozdrawiamy i zaczynamy trzeci tydzień praktyk.

                                                                          Uczniowie IId i IIID