Do wakacji pozostało dni.
Do matury pozostało dni.
Dziś jest:
2018-11-20    

Uczniowie naszej szkoły w Sewilli


            W ostatnią sobotę 17 uczniów klasy II Technikum Ekonomicznego w ZSP
w Czchowie razem z opiekunami wyleciało do Sewilli, by przez trzy tygodnie odbywać praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+, Ponadnarodowa mobilność uczniów
i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014 -2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podróż minęła w bardzo przyjemnej atmosferze, chociaż rozpoczęła się
o drugiej w nocy. Wszelkie niewygody wynagrodziła nam słoneczna pogoda, urokliwe pomarańczowe drzewka  i hiszpańska gościnność.

            Już w pierwszym dniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Cabalgata  de Reyes Magos. 6 stycznia jest dniem, w  którym w małych i dużych miastach w Hiszpanii odbywa się huczna fiesta.  Ulicami przemieszcza się Orszak Trzech Króli. Postacie mędrców ze wschodu podróżują konno, na wielbłądach, naczepach traktorów lub ciężarówek, a niekiedy dowożone są w jeszcze bardziej oryginalny sposób (np. helikopterem do miejscowości Logroño). Po drodze obrzucają tłum rozentuzjazmowanych dzieci cukierkami oraz drobnymi upominkami.

Tradycją, związaną z obchodami Święta Trzech Króli jest także śniadanie w rodzinnym gronie. Domownicy zasiadają wspólnie do stołu, by podzielić się  drożdżowym ciastem o nazwie Roscón de Reyes. Ma ono kształt pierścienia, jest udekorowane kandyzowanymi owocami, wypełnione jest bitą śmietaną. Kryje w sobie figurkę potocznie nazywaną sorpresa (hiszp. niespodzianka) oraz ziarnko fasoli. Wylosowanie w swoim kawałku ciasta tej pierwszej oznacza przywilej bycia świątecznym królem i noszenia w tym dniu papierowej korony. Jeśli komuś przytrafi się fasola, będzie na nim spoczywał obowiązek zakupienia przyszłorocznego Roscón de Reyes.

W jednym z ciast figurkę znalazła Pani Basia – już jutro będziecie mogli zobaczyć ją w koronie.

Hasta mañana ;)

 

S.J